5 trendów marketingowych na 2024  

5 trendów w marketingu 2024

5 trendów marketingowych na 2024  

Rok 2024 przyniesie wiele nowych wyzwań, ale i możliwości dla marketerów, którzy mają odwagę wykorzystywać nowe technologie i niestandardowe sposoby komunikacji. Przedstawiamy 5 trendów, które będą miały największy wpływ na marketing w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Video jest jednym z najbardziej skutecznych i angażujących formatów. W krótkim czasie przekazuje wiele informacji w atrakcyjny, przykuwający uwagę sposób. Dynamiczne obrazy umożliwiają odbiorcom zapamiętanie aż 95% przekazanej treści, podczas gdy statyczny tekst pozwala na zapamiętanie zaledwie 10% przekazu. 


 
Według raportu Kantar, video marketing będzie dominować w działaniach marketingowych w 2024 roku. Szczególną popularnością, podobnie jak w 2023 roku, będą cieszyły się krótkie materiały, nagrywane w orientacji pionowej, które są idealne do oglądania na smartfonach. Ponadto, twórcy video będą coraz częściej wykorzystywać sztuczną inteligencję do generowania i personalizowania treści, co pozwoli na ich lepsze dopasowanie do preferencji i zachowań odbiorców. 

Jak wykorzystać video marketing w 2024 roku? 

 • Twórz video wysokiej jakości, które przyciągają uwagę i wzbudzają emocje widzów, a także zawierają jasne i atrakcyjne wezwania do działania. 
 • Wykorzystuj różne kanały dystrybucji video, takie jak VOD, YouTube, Facebook, Instagram, TikTok, czy Snapchat, w zależności od celów i grupy docelowej. 
 • Testuj różne rodzaje i długości video, aby sprawdzić, które najlepiej sprawdzają się w osiąganiu założonych celów. 
 • Wykorzystuj narzędzia analityczne, aby mierzyć skuteczność i zwrot z inwestycji w video marketing, a także optymalizuj i poprawiaj swoje kampanie. 

Jakie kanały reklamowe zrobiły furorę w 2023 roku? Sprawdź!

Media społecznościowe to nie tylko kanał komunikacji, ale także źródło cennych informacji o nastrojach, postawach i opiniach konsumentów. Analiza sentymentu to metoda, która pozwala na automatyczne określenie tonu i nastawienia wypowiedzi w mediach społecznościowych, np. czy są pozytywne, negatywne czy neutralne. 

Trendy w marketingu - Analiza sentymentu w social mediach

Według raportu Kantar, analiza sentymentu będzie coraz częściej wykorzystywana przez marketerów w 2024 roku, aby lepiej zrozumieć swoją grupę docelową, monitorować reputację marki, reagować na sygnały kryzysowe, a także dostosowywać swoje przekazy i oferty do aktualnych potrzeb i nastrojów konsumentów. 

Jak wykorzystać analizę sentymentu w 2024 roku? 

 • Śledź i analizuj sentyment wokół swojej marki, produktów, konkurencji, branży, czy tematów związanych z Twoją działalnością. 
 • Korzystaj z narzędzi i platform, które oferują analizę sentymentu w mediach społecznościowych, np. Brand24, Hootsuite, Sprout Social, czy Mention. 
 • Określ cele i wskaźniki, które chcesz mierzyć za pomocą analizy sentymentu, np. poziom zadowolenia, lojalności, zaangażowania czy rekomendacji klientów. 
 • Wykorzystuj wyniki analizy sentymentu do podejmowania strategicznych decyzji, np. wprowadzania zmian w ofercie, komunikacji czy obsłudze klienta. 

Wyszukiwanie głosowe to metoda, która pozwala na wprowadzanie zapytań do wyszukiwarki internetowej za pomocą głosu, zamiast klawiatury. Staje się coraz popularniejsze, zwłaszcza wśród użytkowników mobilnych, którzy cenią sobie szybkość i wygodę tego rozwiązania.  

Z raportu eMarketer wynika, że w 2024 roku już ponad 40% użytkowników internetu na świecie będzie korzystać z wyszukiwania głosowego co najmniej raz w miesiącu. Dlatego marketerzy będą musieli dostosować swoje strategie SEO do tego trendu, aby zapewnić witrynom lepszą widoczność i trafność w wynikach wyszukiwania głosowego. 

Jak wykorzystać wyszukiwanie głosowe w 2024 roku? 

 • Optymalizuj swoją witrynę pod kątem szybkości ładowania, responsywności, bezpieczeństwa i struktury danych, aby ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie i indeksowanie jej treści. 
 • Twórz treści, które odpowiadają na pytania i intencje użytkowników, używając naturalnego języka i fraz tzw. długiego ogona, które są typowe dla wyszukiwania głosowego. 
 • Wykorzystuj narzędzia takie jak Google Trends, Answer The Public, czy Keyword Tool, aby znaleźć popularne i istotne pytania i słowa kluczowe związane z Twoją branżą i tematyką. 
 • Zadbaj o obecność swojej marki w Google My Business, Google Maps, czy Google Assistant, aby zwiększyć swoje szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania lokalnego i asystentów głosowych. 

Spersonalizowane wiadomości to takie, które są dopasowane do indywidualnych cech, preferencji i zachowań odbiorców, np. imienia, lokalizacji, historii zakupów, zainteresowań, czy aktywności na stronie. Pozwalają na “wywołanie klienta do tablicy”, nawiązanie z nim bliższej relacji, zwiększenie jego zaangażowania i lojalności, a także podniesienie konwersji i sprzedaży.  
 
Według raportu Epsilon, 80% konsumentów jest bardziej skłonnych do zakupu produktu lub usługi od marki, która oferuje spersonalizowane doświadczenia.  
W 2024 roku personalizacja będzie jeszcze bardziej zaawansowana i wszechobecna, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, big data, czy segmentacji behawioralnej. 

Jak wykorzystać spersonalizowane wiadomości w 2024 roku? 

 • Zbieraj i analizuj dane o swoich klientach, takie jak dane demograficzne, psychograficzne, transakcyjne, czy behawioralne, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby, oczekiwania i motywacje. 
 • Wykorzystuj narzędzia i platformy, które umożliwiają tworzenie i wysyłanie spersonalizowanych wiadomości, np. Mailchimp, HubSpot, czy ActiveCampaign. 
 • Testuj i optymalizuj swoje spersonalizowane wiadomości, aby sprawdzić, które elementy i warianty najlepiej wpływają na zaangażowanie i konwersję odbiorców. 

Influencer marketing to strategia, która polega na współpracy z osobami, które mają duży zasięg i wpływ na swoich odbiorców w mediach społecznościowych, np. blogerami, youtuberami, czy instagramerami. Marketing influencerów pozwala na dotarcie do specyficznej i zaangażowanej grupy docelowej, zwiększenie świadomości i wiarygodności marki, a także generowanie ruchu i sprzedaży.

Influencer_marketing

 
Według raportu Business Insider, rynek marketingu influencerów w 2024 roku będzie wart ponad 15 miliardów dolarów, co oznacza, że będzie to jeden z najważniejszych kanałów reklamowych. 

Jak wykorzystać influencer marketing w 2024 roku? 

 • Zdefiniuj swoje cele i budżet, które chcesz osiągnąć za pomocą marketingu influencerów, np. zwiększenie rozpoznawalności, zaufania, czy sprzedaży. 
 • Znajdź i nawiąż współpracę z influencerami, którzy pasują do Twojej marki, produktu, branży, czy grupy docelowej, np. za pomocą platform, takich jak AspireIQ, Upfluence, czy FameBit.
 • Ustal z influencerami warunki i oczekiwania dotyczące kampanii, np. rodzaj i liczbę treści, terminy, wynagrodzenie, czy sposób monitorowania i raportowania efektów. 
 • Śledź i mierz skuteczność i zwrot z inwestycji w marketing influencerów, np. za pomocą kodów rabatowych czy narzędzi, takich jak Google Analytics, Facebook Pixel, czy Instagram Insights. 

Przedstawiliśmy 5 trendów reklamowych, które będą miały największy wpływ na marketing w nadchodzącym roku: 

 • Video marketing  
 • Analiza sentymentu w mediach społecznościowych 
 • Optymalizacja pod kątem wyszukiwania głosowego 
 • Spersonalizowane wiadomości 
 • Influencer marketing  

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i inspirujący. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trendach w marketingu, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziesz wiele ciekawych artykułów i porad na ten temat. Dziękujemy za uwagę i życzymy powodzenia w Twoich działaniach marketingowych!

Źródła: 
 
1. Kantar, “Media Trends and Predictions 2024”, https://www.kantar.com/inspiration/media/media-trends-and-predictions-2024.

2. eMarketer, “Voice Assistant and Smart Speaker Users 2020”, https://www.emarketer.com/content/voice-assistant-smart-speaker-users-2020.

3. Epsilon, “The power of me: The impact of personalization on marketing performance”, https://us.epsilon.com/pressroom/new-epsilon-research-indicates-80-of-consumers-are-more-likely-to-make-a-purchase-when-brands-offer-personalized-experiences

4. Business Insider, “Influencer Marketing: State of the social media influencer market in 2022”, https://www.businessinsider.com/influencer-marketing-report