Oszczędzaj mądrze w dobie kryzysu, czyli jak zredukować wydatki na media bez szkody dla marki

Oszczędzaj mądrze w dobie kryzysu, czyli jak zredukować wydatki na media bez szkody dla marki

W dobie kryzysu wiele firm szuka sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, w tym poprzez redukcję wydatków na reklamę. Tymczasem wiadomo, że wstrzymanie lub ograniczenie działań marketingowych prędzej czy później na pewno odbije się na świadomości marki i otwiera pole konkurencji, przez co odbudowa wskaźników sprzed kryzysu jest dużo bardziej kosztowna.

Co robić?

 • Czy pomimo perspektywy utraty udziałów zapanować nad kosztami i skupić się na przeżyciu?
 • Czy podejść odważniej i inwestować, wykorzystując szanse, które niosą ze sobą panika i chaos na rynku?
 • A może wyróżnić się na tle konkurencji, budując markę w momencie, gdy inni ograniczają wydatki?

 

Jak wynika z raportu „Marketing w trudnych czasach”, polscy marketerzy deklarują różne podejście do planowania budżetów marketingowych:

 • 32,7% planuje zmniejszyć wydatki,
 • 26,7% deklaruje pozostawić je bez zmian,
 • 17% chce zwiększyć budżety o poziom inflacji lub powyżej,
 • 23,6% jeszcze nie wie, jak inflacja wpłynie na ich budżet na działania marketingowe (badanie przeprowadzone w 10’22).

Które podejście może przynieść więcej korzyści?

Naukowcy z Harvardu przebadali 4,7 tys. amerykańskich firm giełdowych pod kątem tego, jak poradziły sobie z trzema globalnymi recesjami w latach 1980-1982, 1990 i 2000-2002.

Badacze zagłębili się w raporty finansowe i przeanalizowali:

 • jakie strategie przedsiębiorstwa obrały w kryzysie,
 • jak przełożyły się one na kondycję tych firm 3 lata po recesji.

Wśród badanych firm były te, które:

 • skupiły się na strategii przetrwania (prevention-focused companies),
 • z optymizmem podejmowały ryzyko inwestycji (promotion-focused companies).

Obie te grupy miały trudności z przetrwaniem w czasie globalnych recesji. Pierwsza z powodu marazmu wywołanego ścisłą kontrolą kosztów i pracowników, co przekładało się na paraliż decyzyjny i demotywujący pesymizm. Drugą grupę zgubiła naiwna wiara w cuda i zbyt późne reagowanie na rynkowe pułapki.

Natomiast firmy, które stosowały mieszankę działań prewencyjnych i proaktywnych, o 76% częściej odzyskiwały po kryzysie świetną kondycję biznesową. Doskonałym przykładem jest firma Staples, która podczas kryzysu w latach 2000-2002 zamknęła nierentowne sklepy i zredukowała koszty operacyjne, jednocześnie zatrudniając 10% więcej pracowników i wprowadzając nowe usługi.

Dla porównania główny konkurent Staples, firma Office Depot, zredukowała zespół o 6% i całkowicie zamroziła nowe inwestycje. Trzy lata po kryzysie Staples był o 30% bardziej dochodowy niż Office Depot.

 

Sposób na SMART podejście do budżetu mediowego

 

Podobną strategię można zastosować w przypadku kryzysowych wydatków na media. Kontynuacja działań marketingowych jest ważna, ale równie istotne jest uważne przyglądanie się wydatkom mediowym i ich optymalizacja.

Dlatego:

 1. ZWERYFIKUJ SPOSÓB TARGETOWANIA KAMPANII
  Możliwe, że skoncentrowanie się na precyzyjnym dotarciu do najbardziej wartościowych klientów zamiast na maksymalizacji zasięgu kampanii może przynieść lepsze rezultaty. Dzięki temu unikniemy rozproszenia naszych działań i zwiększymy szanse na osiągnięcie wysokiego zwrotu z inwestycji.
 2. WYKORZYSTAJ OKAZJE CENOWE
  W dobie kryzysu nawet same media odczuwają konsekwencje trudnych czasów. Niektóre stają się bardziej skłonne do negocjacji, podczas gdy inne podnoszą ceny, aby ratować swoje interesy handlowe. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, „co w trawie piszczy” i skierować budżety we właściwą stronę, by minimalizować koszt dotarcia do konsumenta.
 3. „QUICK WINS” czy „LONG-TERM”
  Warto także zastanowić się nad kosztami i korzyściami różnych strategii. Czy warto inwestować w kanały, które generują szybkie konwersje, ale nie budują długofalowej świadomości marki? Czy może lepiej wykorzystać moment, gdy konkurencja jest mniej aktywna i zbudować świadomość marki niższym kosztem, osiągając większą wartość ROI w dłuższej perspektywie? Wszystko to warto dokładnie policzyć i przemyśleć, aby podejmować mądre decyzje i odnosić sukcesy nawet w trudnych czasach.

 

DZIAŁAJ SMART!

W każdym przypadku kluczem do sukcesu jest podejście strategiczne i elastyczność w podejmowaniu decyzji. Dzięki naszym sprawdzonym strategiom oszczędnościowym możesz obniżyć koszty mediów bez wpływu na efektywność Twojej reklamy. Pomożemy Ci odkryć sposoby na pozyskanie klientów w bardziej opłacalny sposób i zwiększyć zyski.

Źródła: